מתחילים לעשן

כבר שנים שרציתי לנסות בעצמי, זה הרי מסקרן, לא?
בדקתי איך זה אצל חברים, קראתי על זה באינטרנט וגם ראיתי על זה תוכניות בטלוויזיה.
בחו"ל זה כבר מקובל שנים רבות, וגם בארץ – אבל על אש קטנה.
בשנים האחרונות התופעה מתרחבת והולכת גם בארץ והחלטתי שהגיע הזמן לנסות בעצמי.
כן, כן, גם תורי הגיע והחלטתי לכתוב על זה וליידע את כולם, אולי יש עוד מתלבטים ומהססים כמוני?

אז למי שחשב שמדובר על עישון גראס או משהו דומה, נו באמת? אתם עוד לא מכירים אותי? או שאולי בדיוק עישנתם משהו בעצמכם? אני מתכוון לעישון של אוכל, ובפרט עישון בשר, לא מגולגל בתוך נייר סיגריות, אלא מנגל, ברביקיו,על האש (אבל בלי החלק של האש)…

השלב הראשון היה להצטייד במַעֲשֵׁנָה, משום מה יש המתעקשים לקרוא לזה מְעַשֶּׁנֶת.
על זה יש לי לומר: "אם אתם רוצים מעשנת, צאו בערב לאיזה פאב/בר, חפשו בחורה מדליקה (תרתי משמע) ואתם מסודרים". אבל אם אתה רוצים לעשן אוכל אתם צריכים מַעֲשֵׁנָה, אפשר לקרוא לה גם מַעֲשֵׁנַת בשר אבל לא מְעַשֶּׁנֶת.

רציתי משהו דו-תכליתי, גם לעל-האש (יום העצמאות מתקרב) וגם לעישון, ושלא יהיה גדול מדי או יקר מדי – אוסף דרישות צנוע שאיתו יצאתי קודם כל לשוטט באינטרנט ואחר-כך להתייעץ עם מומחה שכיוון אותי למכשיר המתאים.

יש מי שהמכשיר מזכיר לו את R2D2 ויש מי שזה נראה לו כמו פצצה, אבל בכל מקרה המחיר זול ורק יורד כל הזמן. ניתן להשיג אותו בכל מיני מקומות. מגיע בתוך קופסת קרטון קטנה באופן מפתיע (מופת של אריזה קומפקטית) ודורש כישורי הרכבה וכלי עבודה מינימליים – הסתייעתי בתומר בן ה-5 שהתלהב מהשימוש בברגים, דיסקיות ואומים אמיתיים. אחר כך נטשנו את הרובוט באמצע הבית ויצאנו לבלות את היום האחרון של חופשת הפסח בפעילות ספורטיבית.

למחרת הוצאתי את המעשנה אחר כבוד למרפסת והחלטתי להתחיל בקטנה עם עוף, אז קפצתי לסופר וקניתי פחמים וכרעיים (וגם מרשמלו ליום העצמאות שמתקרב). נסורת עץ שמתאימה לעישון כבר הייתה לי.
*** אפשר לקנות שבבי עץ שמתאימים למטרה הזו או להשתמש במה שיש בטבע אך בשום פנים ואופן אין להשתמש בעצים מחטניים כגון אורן או ברוש, בעצים שעברו עיבוד תעשייתי וכוללים דבקים, חומרי חיטוי ועוד, או באקליפטוס  – תלמדו את הנושא כי אחרת הטעם עלול להיות מזעזע ו/או אף רעיל! *** 
שמתי את הכרעיים להשרייה קלה בתערובת של שני רטבי ברביקיו חביבים והתפניתי להדלקת הפחמים,
שמתי קצת יותר מחצי שקית (בערך קילו).

.
לקח למעשנה לא מעט זמן להתחמם עד לטמפרטרה הרצויה 105-110°C ואז הגיע הזמן להכניס פנימה את הקערה עם הנסורת – אם שמים את קערת הנסורת מיד אחרי שמדליקים את הפחמים, רוב העשן נוצר ומתפוגג לפני שהבשר מגיע למעשנה וזה חסר טעם (שוב תרתי משמע) – ולהניח את הכרעיים על הרשת העליונה.

עכשיו נותר רק לחכות ומדי פעם לוודא שהטמפרטורה לא עולה או יורדת באופן דרסטי. ניתן לשלוט במידה מסוימת על הטמפרטורה באמצעות וסת האוויר שבמכסה ו/או הוספת פחמים. כרעיים זקוקות לבערך שעתיים של בישול ולמי שרוצה ויכול למדוד – טמפרטורה של כ-75°C בתוך הבשר.

התוצאה הטעימה לפניכם

This post is also available in: אנגלית

פורסם בקטגוריה מתכונים, עישון, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

13 תגובות בנושא מתחילים לעשן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *