מעשנים בשישי

לכבוד סוף השבוע שבו מתקבצים מספר בני משפחה נוספים, הצטיידתי מבעוד מועד במגוון נתחים שנבחרו בקפידה ויזכו לעלות על המעשנה. לפני שאפרט מה בתפריט, אני רוצה להודות למאות הקוראים החדשים שהקפיצו תוך 24 שעות את הפופולריות של פוסטי העישון לראש טבלת הסטטיסטיקות של הבלוג שלי.
תודה גם למי שהגיב באופן פרטי או ציבורי וגם על הטיפים המעניינים שקיבלתי ואני מתכוון לבדוק.

התחלתי בעוףהמשכתי לחזיר ועכשיו הגיע תור הפרה, בחרתי בשייטל ולקחתי נתח גדול יחסית של 1.5 ק"ג. מכיוון שזהו נתח רזה ונטול שומן היה לי ברור שיש להתייחס אליו בזהירות רבה. אבירי מתכוני האינטרנט המליצו על השריה ביין, בדרך כלל יין אדום, אם כי היו כאלה שהמליצו דווקא על לבן, אז בחרתי בפשרה של חצי חצי. לא חצי נתח ביין לבן וצי נתח ביין אדום, אלא השרייה ביין לבן ואדום גם יחד :).
אחרי השריה של ארבע שעות בערך זה נראה ככה:

עיסיתי היטב את הנתח בתערובת של 2 כפיות סוכר חום, כפית מלח, כפית פפריקה וחצי כפית פלפל גרוס והנחתי בתבנית אלומיניום. יש מי שהמליצו למלא את התבנית בציר בקר כדי לשמור על לחות הבשר אבל זה נשמע לי קצת בעייתי. מכיוון שמדובר בנתח בגודל משמעותי הכנסתי לתוכו מראש את מד החום העתיק והגדול שעובר במשפחה מדור לדור.
התנעתי את המעשנה ושמחתי לראות שמד-החום שלה חזר לתפקד והגיע בהדרגה לטמפרטורה הרצויה של 105-110°C. עיקמתי את תבנית השייטל כדי לעשות מקום גם לזוג כרעיים והנחתי את שני סוגי הבשר על הרשת. תכננתי שעתיים לכרעיים ואחר כך החלפתם בתפוחי אדמה למשך שעה כי השייטל אמור לקחת בערך 3 שעות או 60°C למדיום-רייר, 65°C למדיום.


תמונת לפני ואחרי (שעתיים)

מד-החום הוותיק התכסה במהרה בהתזות ומשקעי עשן והתגלה כבלתי-יעיל לחלוטין. אחרי שעתיים העוף נראה מוכן והאמת שגם השייטל, שימוש במד-חום נייד לבשר הראה שאכן כך המצב.

השייטל נעטף בנייר אלומיניום והמתין כ-10 דקות עד שהבשר נרגע והמיצים התפזרו לתוכו באופן אחיד, ולאחר מכן נפרס והציג טבעת עישון יפהפיה ופרוסות בשני גוונים, חום בחלק התחתון שספג מיצים מהתבנית לעומת ורוד בחלק עליון שספג יותר עשן.

טעם העישון בבשר עדין יותר מאשר בשני הניסיונות הקודמים ומשתלב היטב עם טעם היין מההשריה. תפוחי אדמה, ראש שום וארטישוק ירושלמי הוכנסו לתבנית עם המיצים של השייטל בתקווה שיהיו מוכנים כקינוח, למרות שקצב דעיכת הגחלים מצביע יותר על ארוחת לילה 🙂
עכשיו אפשר להתפנות לתכנון הנתח של מחר.

פורסם בקטגוריה מתכונים, עישון, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

One Response to מעשנים בשישי

  1. מאת זיוי Zivi‏:

    תענוג לעיניים איזה יופי
    שבת שלום 💖

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *